Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji (ETŚD) był obchodzony w naszej szkole w dniach 19 – 23 października 2015 r. W ramach obchodów tego ważnego wydarzenia przeprowadziłyśmy wiele różnych działań.
W miarę możliwości odwiedzałyśmy klasy 4 – 6 szkoły podstawowej, by sprawdzić, co uczniowie wiedzą o dysleksji. Razem tworzyliśmy plakat ze słowem kluczowym TRUDNOŚĆ. Odpowiedzi kumulowały się wokół problematyki szkolnej. I to był punkt zwrotny naszej dyskusji o dysleksji – czym ona jest, czym się objawia. Uczniowie mieli mnóstwo pomysłów na to, jak radzić sobie z tą trudnością, a ich świadomość w tym zakresie jest bardzo duża.
A to cieszy!
a
a
Z okazji obchodów (ETŚD) zainicjowane zostały również działania reporterskie. Na korytarze naszej szkoły wyruszyły cztery reporterki, które przepytywały wszystkich chętnych o dysleksję. Olga Zgrzebniak, Kasia Nowak, Małgosia Haruba i Olga Żelazowska bez litości ,,ścigały” z mikrofonami społeczność szkolną, zadając całe mnóstwo skomplikowanych pytań. Jak się okazuje – wszyscy chętni wybrnęli z humorem i swobodą, a efekt powstałego materiału możecie ocenić sami.
a
I to jeszcze nie wszystko! W środę 21 października 2015 r. na długiej przerwie w kilku miejscach naszej szkoły pojawiły się osobliwe postaci. Ich obecność mocno ciekawiła przebywających na przerwach uczniów i nauczycieli. Niektórzy rozpoznali w nich trzy szalone reporterki, tym razem występujące w innej roli, wspierane dzielnie przez dwóch chłopców – Tytusa Wziątka i Leszka Skonecznego. Niczym agentka specjalna dzielnie sekundowała im Olga Zgrzebniak, urodzona operatorka i reżyser w jednym. „Żywa Wystawa”, czyli nasza Szóstka Nieustraszonych, wprowadziła spore zamieszanie, ale w sensie bardzo pozytywnym. Udało się przemycić informacje o sławnych dyslektykach, a przy okazji sprawdziłyśmy odwagę naszych gwiazd – wcale nie tak łatwo stać się „Żywą Wystawą”. Przyznajemy, że pomysł spotkał się z ciepłym i życzliwym przyjęciem, ogromnym zainteresowaniem, a także serdeczną opieką nauczycieli dyżurujących- za co dziękujemy!
a
a
Koniec? A skąd! W międzyczasie odbyło się spotkanie z dziećmi ze świetlicy, które w całości poświęcone było Hansowi Christianowi Andersenowi, dyslektykowi. Dzieci słuchały baśni i ilustrowały ją. Nie zabrakło potyczek słownych dla chętnych i odważnych, jak też „biegającego dyktanda”, zawodów sportowo – językowych, które również spotkały się z zainteresowaniem uczestników.
a
a
W kolejną środę, 28 października 2015 r., odbył się pokaz filmu „Gwiazdy na ziemi”, podczas którego gościłyśmy p. Annę Franus z Polskiego Towarzystwa Dysleksji . Dyskusjom i wzruszeniom nie było końca. Bardzo gorąco zachęcamy do obejrzenia filmu, to świetny materiał edukacyjny i metodyczny.
a
a
W środę 4.11.2015 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów w obecności pana dyrektora, Jana Rychlickiego. Wyróżnieni zostali uczniowie gimnazjum, za dokonania reporterskie i wystawowe. Rozstrzygnięte zostały również zawody kaligraficzne, zostali wyłonieni najlepsi „skrybowie” wśród uczestników w dwóch kategoriach – uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Lista zwycięzców dostępna jest poniżej w wersji PDF.
a
a
I w pewnym sensie nasz Tydzień również się jeszcze nie kończy. Jesteśmy w trakcie ustalania spotkania z p. Mikołajem Trzaską, charyzmatycznym muzykiem, fantastycznym kompozytorem i … dyslektykiem. Szczegóły wkrótce, bądźcie z nami!