W kwietniu myślimy na niebiesko, ubieramy się na niebiesko, działamy na niebiesko. Dlaczego? Niebieski jest kolorem przewodnim, zgodnie z hasłem: „nie bądź zielony w temacie autyzmy, w kwietniu bądź niebieski”. Wiele się dzieje w tej tematyce w różnych instytucjach, szkołach, przedszkolach, klubach, firmach, w Internecie, w domach, na ulicach, na wycieczkach, prawie wszędzie. I bardzo dobrze!
Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Radomiu odbyły się w niedzielę 2 kwietnia 2017 r. Jak zwykle rozpoczęto je marszem spod niebieskich fontann, cały korowód uczestników prowadzony był przez Radomską Młodzieżową Orkiestrę Dętą GRANDIOSO. Tym razem centralne obchody odbyły się na Placu Jagiellońskim i w pobliskiej Galerii Słonecznej. Na placu rozstawione zostały stoiska informacyjno-konsultacyjne, była kuchnia polowa, występy artystyczne, animacje, prezentacje twórczości osób niepełnosprawnych. W Galerii Słonecznej również rozmieszczono stoiska informacyjno-konsultacyjne, trenowano jogę śmiechu, prezentowano doświadczenia sensoryczne, urządzono kącik zabaw dla dzieci, malowanie buziek, włosów, i całe mnóstwo niebieskich balonów. Oj niebiesko, bardzo niebiesko było tamtej niedzieli!
Nasza szkoła jak zwykle czynnie włączyła się w obchody tego święta. Na gimnazjalnym holu powstała wielka, gigantyczna wystawa niebieskich prac naszych uczniów, a ich różnorodność i piękno zachwycały przez cały czas prezentowania ekspozycji. Warto zobaczyć tę wystawę na poniższych zdjęciach. Litera A jak Autyzm utworzona została z dłoni, które na rzecz akcji odrysowywali nasi uczniowie podczas zeszłorocznych obchodów.
Podczas obchodów nasza szkoła miała swoje stoisko informacyjno-konsultacyjne, gdzie wiele się działo. Swoją książę promował nasz młody pisarz, Kamil Turek. W namiocie prężnie działały panie ze świetlicy, tworząc cuda z papieru, były malowane włosy na niebiesko, rozdawane balony w kolorze niebieskim, ulotki o szkole, pięknie prezentowała się tablica z osiągnięciami naszych uczniów. Na scenie zaprezentowało się szkolne koło teatralne PARADOKS, pod przewodnictwem i opieką niezawodnej Beaty Kowalskiej, gdzie wystawiono z rozmachem spektakl „Zobacz sercem”.
Lubimy kwiecień. To czas jedności, współdziałania, promocji szkoły, ale też okazanie wsparcia i akceptacji niebieskim dzieciakom – autystom. To piękna chwila, widzieć tyle placówek połączonych jedną ideą – nieść edukację i wsparcie dla dzieci, młodzieży, dorosłych, dotkniętych tym zaburzeniem. Bo oni są wśród nas, więc trzeba im pokazać, że ich widzimy, akceptujemy takimi, jakimi są. Im więcej wiemy o sobie, tym łatwiej nam razem żyć, działać, współgrać.
Organizatorzy najserdeczniej dziękują Ani Niziołek za „niebieskie prace”, dobre słowo i cenne uwagi dotyczące wystawy. Dorocie Nowak za koordynację powstawania transparentu, który pięknie prezentował się podczas marszu. Ani Gralec za rzeczowe uwagi, sprawną, profesjonalną, cierpliwą opiekę artystyczną. Paniom: Ewie Kopcińskiej, Małgorzacie Górskiej, Karolinie Marchewce, Patrycji Mirkowskiej, Annie Kosteckiej za udział i pomoc na stoisku. Dyrektorowi, Janowi Rychlickiemu, za czuwanie nad działaniami, opiekę i wsparcie. Wicedyrektor Małgosi Szewczyk za opiekę, za wskazówki, za kolejny rok działań, za zaufanie. Dziękujemy również wszystkim nauczycielom obecnym na obchodach, uczniom, pracownikom szkoły. Wasza obecność i pomoc nam jest nieoceniona i niezwykle ważna. Dobrze jest Was tam widzieć!
Autor tekstu: Ewelina Krasińska
Organizatorzy Światowego Dnia Świadomości Autyzmu: Marta Sosińska, Agata Kacprzak, Edyta Pawlak – Grotek, Ewelina Krasińska, Beata Kowalska, Małgorzata Szewczyk.