Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To również Światowy Dzień Zespołu Downa. To święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych, a symbolem święta stały się kolorowe skarpetki.

Przyłączyć się do świętowania można w bardzo różny sposób. Co roku organizowane są rozmaite imprezy, wykłady poświęcone zespołowi Downa. Można też przyłączyć się do akcji społecznych, takich jak inicjatywa #LiniaProsta lub na znak solidarności założyć kolorowe skarpetki – najlepiej w dwóch różnych kolorach.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych bardzo chętnie zaangażowały się w tą akcję. Założyły  skarpetki w różnych deseniach, wesołych kolorach. Były skarpetki w paski, w kropki, długie, krótkie, w myszki i piłki.

Dzięki wiedzy uzyskanej od nauczycieli i udziale w Dniu Kolorowych Skarpetek dzieci zrozumiały, że różnorodność jest ciekawa i potrzebna. Choć różnimy się między sobą, to jesteśmy tak samo ważni, potrafimy się razem bawić i uczyć.

Nauczyciele oddziałów przedszkolnych