Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 Integracyjna im. Jana Pawła II w Radomiu wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska.

a

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 Integracyjna im. Jana Pawła II w Radomiu wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku ten dzień wypadał w niedzielę, jednak nic nie stało na przeszkodzie, aby świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w poniedziałek – 21 listopada. W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

Do udziału w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska włączyła się również nasza szkoła. Zorganizowano zajęcia nawiązujące do tego szczególnego dnia: oglądano filmy na temat praw dziecka, uczniowie klas młodszych na boisku szkolnym przy użyciu kolorowej kredy przygotowywali rysunki nawiązujące do tej tematyki, zaś klasy starsze na języku angielskim brały udział w quizach Kahoot. W grupach przedszkolnych wyświetlano animację o prawach dziecka, pracowano z zeszytem zadań do filmu oraz kolorowano kartę pracy pt. „Pokoloruj swoje prawa”. Tematyką tych wszystkich działań były Prawa Dziecka. Uczniowie oraz nauczyciele ubrani byli na niebiesko (kolor UNICEF), również wystrój poszczególnych sal lekcyjnych kolorystycznie nawiązywał do obchodów. Podsumowaniem tak ważnego dla wszystkich dzieci dnia był „Niebieski marsz zerówek”. Każdy uczeń trzymał w ręku niebieski balon, chmurkę lub serduszko, a uczniowie idący w czołówce tego niezwykłego pochodu nieśli transparent z hasłem „MAMY SWOJE PRAWA”.

W tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka miały szczególny przekaz. Okazujemy wsparcie wszystkim dzieciom na świecie, których prawa nie są respektowane. Przeciwdziałamy dyskryminacji i głośno mówimy o tolerancji. Integrujemy się z naszymi kolegami z Ukrainy, którzy dołączyli do polskich szkół i przedszkoli – razem z nami tworząc społeczność. Uczymy się o tym, co nas różni, a co łączy. Różnorodność jest wspaniała!

Inicjatorkami i koordynatorkami projektu tegorocznych obchodów były: Paulina Hofman, Ewa Kaczmarek, Magda Kuleta, Sylwia Pietrus, Natalia Spytek oraz Iwona Wardecka.

a

Autor: Magda Kuleta

a

a

a

Przejdź do treści