2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

„Nie zarażę Cię autyzmem, ale mogę optymizmem”

„Nie zarażę Cię autyzmem, ale mogę optymizmem”

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który inauguruje Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Tego dnia organizowana jest akcja „Zaświeć się na niebiesko” zapoczątkowana przez amerykańską fundację Autism Speaks. Polega ona na niebieskiej iluminacji budynków i obiektów architektonicznych na znak solidarności i jedności z osobami z autyzmem i ich rodzinami.

Nasza szkoła, jak co roku, również włącza się do akcji i budynek tego dnia będzie podświetlony na niebiesko.

Dlaczego to robimy?

Celem dzisiejszej akcji jest uświadomienie nam wszystkim, że osoby z autyzmem nie są “źle wychowane” lub rozwydrzone – tylko mają ogromne problemy z komunikacją ze światem.
Osoby z autyzmem i ich rodziny często doświadczają dyskryminacji, braku zrozumienia, separacji społecznej.

Chcemy to zmieniać!

Czym jest autyzm?

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się. Pojawiają się również różnorodne schematy zachowań, brak dystansu, niemożliwość właściwej oceny sytuacji, wycofanie lub zbytnia ruchliwość, potrzeba wyobcowania, to tylko kilka zagadnień z długiej listy tych, które dla osoby z autyzmem i jej rodziny są codziennością.  Każdy człowiek jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych ludzi z autyzmem. Autyzm towarzyszy przez całe życie, jednak dzięki odpowiedniej opiece i właściwie dobranej terapii można w znaczącym stopniu poprawić funkcjonowanie osoby i całej rodziny.

Mimo że świadomość społeczna znacznie w ostatnich latach wzrosła, nadal jest znikoma i niewystarczająca, aby osobom ze spektrum autyzmu i ich opiekunom zapewnić normalne życie. W społeczeństwie nadal brakuje zrozumienia i podstawowej wiedzy, panują mity i stereotypy. Autyzm nie jest wrogiem, problematyczny jest sposób jego postrzegania przez społeczeństwo.

Sytuacja epidemiologiczna w kraju bardzo utrudniła zorganizowanie tegorocznej akcji, ale mimo niesprzyjających okoliczności 2 kwietnia pozostanie świętem tych osób, które świat wokół postrzegają nieco inaczej, jest to także okazja do edukowania społeczeństwa na temat autyzmu. Świecić na niebiesko można na różne sposoby – strojem, dodatkami, makijażem. A dlaczego kolor niebieski? Bo jest on symbolem autyzmu.  “Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu.
Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw.” (fr.artysta Yves Klein).

Zmieńmy to!

Pokażmy wsparcie dla osób z autyzmem, ubierając się TEGO DNIA na niebiesko albo akcentując strój niebieskim dodatkiem, makijażem. Podzielcie się z nami i wyślijcie zdjęcia na adres: na_niebiesko@zsi.radom.pl

Zachęcamy również do zmiany awatara w aplikacji Teams. Wybierz jeden z trzech nagrodzonych projektów przygotowanych przez naszych uczniów. W kwietniu połączmy się niebieskim kolorem z wszystkimi ludźmi, dla których temat autyzmu jest ważny.

By przybliżyć funkcjonowanie osób ze spektrum autyzmu, zachęcamy do zapoznania się z materiałem:
Link: https://youtu.be/1HAGuju_yKY

Prezentacja dla uczniów klas 1 – 3