Andrzejki w klasie 3b

Wigilia świętego Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny.

a

Wigilia świętego Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny. Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie obrzędy są połączone i obchodzone jako tradycyjne andrzejki. Stały się też idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek.  Jest to doskonała okazja do zabawy i do „sprawdzenia losu”. W polskiej tradycji to ostatnia okazja do zabawy przed adwentem.

W klasie 3b również obchodziliśmy dzień wróżb i zawab. Uczniowie z zaciekawieniem zapoznali się z historią obchodów tego święta, a dzięki przygotowanym wróżbom i rekwizytom mogli zgłębiać tajniki zwyczajów i wróżb andrzejkowych.

Podczas zabawy dowiedzieliśmy się, co czeka nas w przyszłości. Jak na imię będzie miała przyszła żona lub przyszły mąż, kto pierwszy wyjdzie za mąż lub ożeni się, w jakim zawodzie będziemy pracować lub jakim darem zostaliśmy obdzieleni.

Oczywiście każdy uczeń doskonale wiedział, że wróżby są tylko dobrą zabawą, dlatego podchodziliśmy do nich z przymrużeniem oka 😉

Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele.

A oto jak się bawiliśmy….

a

Autorki: Sylwia Pietrus, Ewa Kaczmarek

a

a

a

Przejdź do treści