#cojaczytam!

Uczniowie klasy 4c pod opieką wychowawcy oraz we współpracy ze szkolnym nauczycielem bibliotekarzem wzięli udział w III edycji konkursu #cojaczytam! Ich zadaniem było przygotowanie kampanii promującej czytelnictwo w najbliższym otoczeniu.

Uczniowie klasy 4c pod opieką wychowawcy oraz we współpracy ze szkolnym nauczycielem bibliotekarzem wzięli udział w III edycji konkursu #cojaczytam! Ich zadaniem było przygotowanie kampanii promującej czytelnictwo w najbliższym otoczeniu. Pierwszy etap naszej akcji to wykonanie reklam zachęcających do czytania książek. Plakaty wskazywały na korzyści płynące z czytania, m.in. rozwój umysłu, nauka swobodnego wypowiadania się, świetna zabawa. Prace zostały wyeksponowane na szkolnych korytarzach.

a

a

Korzystając z ostatnich dni nauki stacjonarnej i możliwości osobistej rozmowy z przedstawicielami społeczności szkolnej, młodzi miłośnicy czytelnictwa przeprowadzili niewielki sondaż. Pytali m.in. o ostatnio przeczytaną książkę, ulubione miejsce do czytania, tematykę czytanych bestsellerów. Wywiadu udzieliło około trzydziestu osób w różnym wieku. Byli to przede wszystkim uczniowie klas czwartych i piątych, ale nie zabrakło również starszej młodzież oraz nauczycieli. Udało się dowiedzieć, że większość respondentów po książkę sięga po południu lub wieczorem, po wykonaniu obowiązków domowych, kiedy się nudzi. Natomiast ulubionym miejscem, aby pogrążyć się w lekturze jest kanapa, łóżko, fotel – oczywiście w swoim pokoju. Młodsi uczniowie najchętniej czytają książki przygodowe. Tymczasem starsi wybierają kryminały, literaturę obyczajową a czasami są to dzieła historyczne.

Niestety pandemia pokrzyżowała nasze kolejne plany promowania czytelnictwa. Postanowiliśmy posłużyć się w większym stopniu nowymi technologiami i nasze działania przenieść w świat wirtualny. W efekcie starań wielu osób (nie tylko uczniów kl. 4c, ale również ich rodziców i rodzeństwa) udało się pokazać, że niezawodnym sposobem na urozmaicenie życia szkolnego i rodzinnego jest KSIĄŻKA! Można czytać wszędzie – w szkole, na podłodze w swoim pokoju, na kanapie, na ławce w parku a nawet na mięciutkim dywanie w centralnej części domu.

a

a

Ważne jest też z kim czytamy. Wtedy zawsze można liczyć na rodzeństwo, które zadba również o dodatkowe atrakcje i miłą atmosferę.

a

a

I wcale nie dziwi fakt, że książki są nieodłącznym elementem wielu rodzin, bo zazwyczaj w takich domach czytają wszyscy: dzieci, rodzice, dziadkowie.

a

a

Czytajmy jak najwięcej, bo książki nas rozwijają, wzbogacają wiedzę, doskonalą koncentrację i wyobraźnię. Są kopalnią wiedzy i źródłem świetnej, rodzinnej zabawy.

a

a

Uczniowie 4c i ich najbliżsi już odkryli dobre strony czytania. A TY?!?!

a

Efekty naszej wspólnej pracy można także zobaczyć na blogu biblioteki szkolnej https://bibliotekaszkolnazsi14.blogspot.com/ oraz szkolnym facebooku https://www.facebook.com/zsi.radom/

Przejdź do treści