Cyberprzemoc – informacje dla uczniów

Na naszych oczach rzeczywistość, w której żyjemy, staje się hybrydowa. Realne miesza się często z wirtualnym, a to, co do tej pory odbywało się tradycyjnie – przeniosło się do internetu.  Internet i sieć komórkowa w Waszym środowisku stały się jednym z najpopularniejszych mediów.

 

CYBERPRZEMOC – STOP

 

Drodzy Uczniowie

Na naszych oczach rzeczywistość, w której żyjemy, staje się hybrydowa. Realne miesza się często z wirtualnym, a to, co do tej pory odbywało się tradycyjnie – przeniosło się do internetu.  Internet i sieć komórkowa w Waszym środowisku stały się jednym z najpopularniejszych mediów. Są przez Was postrzegane jako ulubiona – a w ostatnim czasie podstawowa – forma spędzania wolnego czasu, nauki, komunikowania się oraz poszukiwania informacji. Ostatnio z powodu pandemii coraz częściej Internet staje się istotnym środowiskiem, w którym zaspakajacie swoje potrzeby społeczne związane z przynależnością do grupy rówieśniczej. Niestety technologie informacyjne i komunikacyjne wykorzystywane są również jako narzędzia agresji i przemocy.

Poniżej przekazujemy w pigułce ważne informacje, abyście byli bezpieczni w sieci.

 

 

Jak radzić sobie z cyberprzemocą?

 

 

 

Jeśli byłeś lub będziesz świadkiem cyberprzemocy w szkole, nie pozostawaj obojętny. Pamiętaj, Ty też możesz pomóc.

Co możesz zrobić, gdy jesteś świadkiem cyberprzemocy wobec kolegi lub koleżanki?

 

 

 

PRZYDATNE STRONY

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat bezpieczeństwa w sieci, jak nie stać się ofiarą cyberprzemocy, jak bezpiecznie korzystać z internetu, zachęcamy Cię do odwiedzenia stron internetowych instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników internetu. Znajdziesz tam ciekawe informacje, materiały i porady – nie tylko dotyczące cyberprzemocy.

 

OSE IT Szkoła  https://it-szkola.edu.pl/

Akademia NASK  https://akademia.nask.pl

Program Safer Internet www.saferinternet.pl

Dyżurnet.pl  www.dyzurnet.pl

Cybernauci  www.cybernauci.edu.pl

Cyfrowobezbezpieczni  www.cyfrowobezpieczni.pl

Fundacja Dbam o Mój Zasięg https://dbamomojzasieg.pl/

 

 

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

Istnieją różne zespoły i linie pomocowe zajmujące się sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa dzieci, także w internecie. Na stronach internetowych tych instytucji znajdziesz informacje i wskazówki, które podpowiedzą Ci, jak rozwiązać problem cyberprzemocy. Możesz również skorzystać ze wsparcia i porad pracujących tam specjalistów, dzwoniąc na infolinię, korzystając z czatu lub wysyłając e-mail. Nie wahaj się skorzystać z pomocy.

 

 

Pozdrawiamy 🙂

Zespół psych-ped.

Przejdź do treści