15.12.2017 r. uczniowie z klas 1a i 1b uczestniczyli w otwartych zajęciach mikroskopowych zorganizowanych przez panie Agnieszkę Majdę-Staniszewską oraz Renatę Jesionek. W ciekawy sposób maluchy zostały wprowadzone w świat niewielkich organizmów, z którymi stykamy się na co dzień. Dzieci miały okazję wykazać się wiedzą zdobytą podczas dotychczasowych obserwacji otaczającej nas przyrody, wzbogaconej wiadomościami poznanymi w szkole.
Z zaciekawieniem słuchały zagadek przyrodniczych i z wielkim zaangażowaniem odpowiadały na zadawane im pytania. Kiedy odgadły już, jakiego organizmu dotyczy dana zagadka, mogły obejrzeć go z najmniejszymi szczegółami w obiektywach mikroskopów stereoskopowych. Urządzenia te pozwalają na przestrzenne widzenie obrazu powiększanego, a efekt, jaki daje obiekt obserwowany trójwymiarowo, wzbudził zachwyt dzieci. Każdy uczeń mógł przyjrzeć się niewidocznym „gołym okiem” szczegółom budowy pająka, czy też rozmaitych owadów – muchy, pszczoły, mrówki, pasikonika, szerszenia, złotooka czy turkucia podjadka. Była to również doskonała okazja, aby dzieci poszerzyły swą wiedzę i rozbudziły zainteresowania dotyczące otaczającego ich świata przyrody. Pytaniom nie było końca, a nasze wspaniałe nauczycielki cierpliwie starały się zaspokoić ciekawość najmłodszych uczniów naszej szkoły.
Na koniec zajęć dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki do książek oraz zaproszenie na następne zajęcia w przyszłości.
Bardzo dziękujemy paniom Agnieszce Majdzie-Staniszewskiej i Renacie Jesionek za zorganizowanie wspaniałych zajęć.
Anna Staniewska
PS Bardzo żałujemy, że zdjęcia z warsztatów nie pokazują emocji, jakie towarzyszyły warsztatom.
Achom i ochom nie było końca. Pojawiały się też komentarze typu: jaki ten pająk obrzydliwy lub jakie ta mucha ma paskudne oczy. Radość i zadowolenie dzieci utwierdziły nas w przekonaniu, że praca w szkole to nie tylko zwykłe lekcje i że warto było przygotować te zajęcia.
Agnieszka Majda-Staniszewska i Renata Jesionek