Dzień Bezpiecznego Internetu

W roku szkolnym 2019/2020 Dzień Bezpiecznego Internetu świętowaliśmy 11 lutego. Ponieważ data ta pokrywała się z datą ferii zimowych w województwie mazowieckim uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu – DBI – tydzień przed feriami tj. od 3 – 7.02.2020 r.

 

W roku szkolnym 2019/2020 Dzień Bezpiecznego Internetu świętowaliśmy 11 lutego. Ponieważ data ta pokrywała się z datą ferii zimowych w województwie mazowieckim uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu – DBI – tydzień przed feriami tj. od 3 – 7.02.2020 r.

Podczas zajęć informatyki uczniowie klas 1-6 zostali zapoznani z projektem edukacyjnym Plik i Folder, który jest wynikiem współpracy NASK z grupą artystyczną Zygzaki.

Wirtualni bohaterowie projektu – Plik i Folder – wspierają dzieci w ich codziennych sytuacjach związanych z cyberprzemocą, nadmiernym korzystaniem z gier komputerowych, a także uczą, jak mądrze korzystać z informacji dostępnych w internecie. Pomagają wspólnie wypracować w klasie zasady bezpiecznego i rozsądnego wykorzystywania nowych technologii.

Uczniowie klas 7-8 uczestniczyli w projekcji filmu ”Gdzie jest Mimi”, który zapoznał ich ze specyfiką cyberprzemocy, pokazał możliwe konsekwencje dla jej sprawców i ofiar oraz zaprezentował metody rozwiązywania sytuacji związanych z cyberprzemocą.

Film opowiada o dziewczynie – Mimi – która uciekła z domu, ponieważ była nękana w sieci. Historia oparta jest na prawdziwych zgłoszeniach przesyłanych do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Konsultanci 116 111 pomagają dzieciom i młodzieży doświadczającym trudnych sytuacji również w internecie.

DBI obchodzony jest na całym świecie z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli
i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu.

DBI 2020 odbywał się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

Materiały wykorzystane podczas zajęć znajdują się na stronie internetowej https://www.saferinternet.pl/.

Zachęcamy uczniów, nauczycieli oraz rodziców do zapoznania się z kampaniami społecznymi związanymi z tematem bezpieczeństwa w internecie https://www.saferinternet.pl/kampanie-spoleczne.html.

Autor: Monika Czubak, Izabela Kaniewska

Przejdź do treści