Edukacja ekologiczna – zwiedzanie Oczyszczalni Ścieków w Radomiu przez uczniów klas ósmych

28 listopada 2022 r. grupa uczniów klas ósmych z paniami Renatą Jesionek i Ewą Warmiak wzięła udział w lekcji ekologii na terenie Oczyszczalni Ścieków w Radomiu.

O godz. 8:30 wszyscy spotkaliśmy się przy placu dworcowym, aby wspólnie dojechać do celu. Podróż minęła nam bardzo dobrze – pozwoliła zintegrować się ze sobą. Na co dzień nie mamy czasu, by móc spokojnie porozmawiać z koleżankami z innych klas. Kiedy dotarliśmy na miejsce, już czekali na nas pracownicy oczyszczalni, by pokazać, jak działa to bardzo potrzebne dla każdego miasta przedsiębiorstwo. Nie zrażał nas zapach, który od czasu do czasu docierał do naszych nosów. Z uwagą słuchaliśmy wyjaśnień i oglądaliśmy każdy kolejno zwiedzany element oczyszczalni. Było to dla nas nowe, niezwykłe przeżycie, bo nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że nawet z naszych ubikacji mogą dotrzeć do zakładu różne „skarby”.

Podczas warsztatów zapoznaliśmy się z każdym etapem usuwania skutków negatywnej ingerencji rozwoju cywilizacji w naturę. Jest on wbrew pozorom bardzo skomplikowany i niełatwy. Uświadomiliśmy sobie, że pracownicy oczyszczalni każdego dnia wkładają całe swoje serce, by zapewnić komfort życia nie tylko nam, ale również innych organizmom – roślinom czy zwierzętom.

Po obejrzeniu oczyszczalni mieliśmy okazję wejść do specjalnego pomieszczenia, w którym na wielu monitorach jest wyświetlany stan każdego urządzenia. System komputerowy zapewnia prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Po kilku godzinach w terenie przyszedł czas na gorącą herbatkę i projekcję filmu „Przyroda nam podziękuje”, dzięki któremu poznaliśmy historię oczyszczalni w Radomiu i podsumowaliśmy zdobytą podczas wycieczki wiedzę.

Na zakończenie p. Renata Jesionek przygotowała Kahoota i w ten sposób sprawdziła naszą spostrzegawczość i koncentrację uwagi podczas zwiedzania. Wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze, a wyniki pojawiły się w Librusie.

Będziemy bardzo mile wspominać poniedziałkowe wyjście. Wspólnie spędziliśmy czas oraz zdobyliśmy wiele pożytecznych i ciekawych informacji. Nie było to ostatnie spotkanie, bo przed nami kolejny etap edukacji ekologicznej, tym razem część praktyczna, czyli warsztaty w laboratorium. Już nie możemy się ich doczekać.

Bardzo dziękujemy pracownikom Oczyszczalni Ścieków za poświęcony czas, przekazaną wiedzę i doświadczenie.

Autor: Zofia Nalberska, klasa 8c

Autor zdjęć: Renata Jesionek