FERIE BEZ KOMPUTERA I TELEFONU!?! ….. To możliwe!

W drugim tygodniu ferii zimowych (22 – 26.01.2018 r.) grupa uczniów z klas trzecich, czwartych i piątych PSP nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II uczestniczyła w półzimowisku organizowanych na terenie szkoły. Celem przedsięwzięcia było właściwe i aktywne zagospodarowani czasu wolnego dzieci, popularyzacja zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, bezpiecznego i kulturalnego zachowania się na drodze, w parku wodnym, w środkach komunikacji publicznej, wskazanie różnych form rozwoju własnych zainteresowań. Każdy dzień obfitował w różnego rodzaju atrakcje. Dzieci mogły znaleźć dla siebie coś ciekawego i interesującego. Jeden dzień spędziliśmy w Centrum Nauki Leonarda da Vinci. Podczas warsztatów edukacyjnych pt. „Na samą myśl ślinka cieknie” dowiedzieliśmy się, czym tak naprawdę jest ślina, skąd się bierze i jakie ma właściwości. Uczniowie wykonali także szereg doświadczeń wyjaśniających sposób trawienia pokarmów w jamie ustnej oraz poznali odpowiedź na pytanie, czy można połykać pokarmy i czuć ich smak bez śliny. Po zajęciach każdy mógł samodzielnie zwiedzić poszczególne stanowiska na terenie budynku Centrum Nauki, poznając zjawiska fizyczne otaczającej nas rzeczywistości. Poza tym podczas ferii bawiliśmy się na trampolinach oraz na basenie. Niesamowitych wrażeń dostarczyła wizyta w papugarni, która okazała się niezwykła przygodą – pełną barw, dźwięków i ….. niespodzianek. Ponadto uczniowie sprawdzili swoje umiejętności majsterkowicza podczas warsztatów w Castoramie. Wielu z nich bardzo twórczo i z dużym zapałem zabrało się do tworzenia robota. Natomiast miłośnicy domowej kuchni i słodkich wypieków mogli „zaszaleć” podczas warsztatów kulinarnych prowadzonych w restauracji MammaLeo. Nasz aktywny wypoczynek zakończyliśmy zajęciami praktycznymi poprowadzonymi przez funkcjonariuszkę Policji Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Radomiu. Dotyczyły właściwego, bezpiecznego i kulturalnego zachowania się na drodze osoby pieszej, jadącej na rowerze lub na rolkach. Pani policjantka szczególną uwagę zwróciła na zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się na rowerze, rolkach, hulajnodze czy deskorolce. Podkreśliła, że na terenie miasta są ścieżki rowerowe i wydzielone trasy do tego typu rekreacji. Każdy uczestnik półzimowiska w tym dniu mógł „na własnej skórze” poczuć czym skutkuje nieprzestrzeganie zasad bezpiecznego poruszania się na terenie naszego „miasteczka rowerowego”.

W miłym towarzystwie i z wieloma atrakcjami czas szybko mija. Wielu uczniów przekonało się, że telefon lub komputer wcale nie jest potrzebny do tego, aby dobrze się bawić. Warto ze sobą rozmawiać, wspólnie upiec smakowite babeczki lub aktywnie spędzać czas.

Do zobaczenia podczas kolejnego wypoczynku!

Autor: A. Iwańska