Małgosia Haruba i chór Gaudium w Będzinie

15 stycznia 2015 r. Małgosia Haruba i chór nauczycielski Gaudium brali udział w przesłuchaniach finałowych 22. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika, które odbyły się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Będzinie.

15 stycznia 2015 r. Małgosia Haruba i chór nauczycielski Gaudium z Zespołu Szkół Integracyjnych (skład: Łukasz Gos, Jan Rychlicki, Beata Jarząbek-Sulima, Agnieszka Gazda, Renata Jesionek, Ewa Kaczmarek, Walentyna Karbarz, Martyna Kęsy, Małgorzata Kozłowska, Agnieszka Kubala, Urszula Mazurkiewicz, Katarzyna Puch, Ewa Sobieraj, Agnieszka Stefańska, Katarzyna Suwała, Irmina Warmiak, Joanna Wasilkowska, Wioleta Wełpa) brali udział w przesłuchaniach finałowych 22. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika, które odbyły się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Będzinie.

Najlepsze zespoły wyłonione w lokalnych eliminacjach przybywają co roku do Będzina (woj. śląskie, diecezja sosnowiecka) nazywanego Stolicą Polskiej Kolędy i tutaj, podczas trzydniowych przesłuchań finałowych, walczą o zaszczytne tytuły i atrakcyjne nagrody. Najciekawsze aranżacje można podziwiać podczas wieńczącego każdą edycję koncertu galowego gromadzącego kilkaset widzów i realizowanego z dużym scenicznym rozmachem, o który każdorazowo dbają zaproszeni profesjonalni reżyserzy.

W przesłuchaniach finałowych wzięło udział ok. 150 tzw. podmiotów wykonawczych nie tylko z Polski, ale również z Ukrainy i Białorusi: wokalistów, zespołów wokalno-muzycznych, chórów i zespołów folklorystycznych. Wykonawców oceniało jury w składzie: przewodniczący prof. dr hab. Wiesław Delimat z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. AM dr hab. Jerzy Rachubiński z Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi i ks. dr hab. Paweł Sobierajski z Akademii Muzycznej w Katowicach.

Małgosia Haruba z kl. 3gD (przygotowana przez p. Tatianę Agatowską) zaśpiewała kolędę „W żłobie leży” i pastorałkę „Cisza”. Chór nauczycielski dyrygowany przez p. Łukasza Gosa zaprezentował a capella trzy kolędy: „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Wesoła nowina” i „Zaśnij, dziecino”. Mimo pięknych wykonań ani Małgosi, ani chórowi nie udało się zdobyć nagród. Jednak już sam występ w czasie finału konkursu był dla nas wszystkich doskonałym wyróżnieniem.

Na stronie http://mfkip.pl/transmisja można obejrzeć koncert finałowy Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

Link http://kanal99.pl/2016/01/trwaja-przesluchania-do-mfkip/46391 zawiera wywiad m.in. z Małgosią Harubą oraz fragment jej występu.

Autor: Irmina Warmiak