Drodzy Rodzice
Wasze dzieci od najmłodszych lat słyszą o szkodliwości nikotyny, alkoholu, innych narkotyków – również jeszcze do niedawna nazywanych dopalaczami. To niestety nie wszystkie zagrożenia dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Coraz bardziej modne staje się sięganie przez nastoletnie dzieci po tzw. „energetyki”. Kuszą one w sklepach ładnymi opakowaniami, w reklamach producenci pokazują pełnych energii młodych ludzi – roześmianych, atrakcyjnych, na luzie. Ten zakrzywiony obraz dopełniają rówieśnicy opowiadający, że spoko, że fajnie, że dają kopa, że to jest OK. Do tego słodki smak, gazowany napój, luz, energia… Chęć zaistnienia w grupie rówieśniczej niekiedy jest silniejsza niż tłumaczenie rodziców, pedagogów. To wiek, gdy dzieci dysponują już swoimi oszczędnościami i same dokonują w pewnym zakresie wyboru co do zakupów.
Prosimy Państwa o zwrócenie uwagi na ten problem, o uświadomienie Waszym dzieciom prawdziwego działania napojów energetycznych na ich młode organizmy. W najbliższych tygodniach również nauczyciele w naszej szkole będą na zajęciach poruszali ten problem i przekonywali uczniów do korzystania z naturalnych sposobów utrzymywania organizmu w dobrej kondycji, min. przez zdrową dietę, aktywność fizyczną, czy planowanie dnia z uwzględniającym odpoczynku i odpowiedniej ilości snu. Dzięki wiedzy i dobrym nawykom, Państwa dzieci są w stanie podwyższyć poziom koncentracji, wydajności i lepszego samopoczucia.
Dobre, zdrowe nawyki zostają na całe życie!
Poniżej zamieszczamy informacje o niebezpiecznych dla zdrowia skutkach spożywania napojów energetycznych ze strony „Akademia Dietetyki” – www.akademiadietetyki.pl
Dyrekcja i nauczyciele.
Negatywne skutki picia napojów energetyzujących ( NE ) – „energetyki” a zdrowie
- Napoje energetyzujące w swoim składzie zawierają bardzo dużą ilość węglowodanów, co przekłada się na negatywny ich wpływ na szkliwo nazębne. Dodatkowo z badań przeprowadzonych przez Cavalcanti i wsp. na 9 NE pod kątem oceny pH, a dokładnie kwasowości, wynika że wszystkie 9 przebadanych napojów energetyzujących charakteryzują się wysokim stopniem kwasowości, co w połączeniu z wysoką zawartością węglowodanów nieredukujących prowadzi do erozji szkliwa nazębnego(utraty tkanek twardych zęba).
- Przyjmowanie dużej dawki kalorii w postaci węglowodanów prostych może być czynnikiem rozwoju insulinooporności, która z kolei może doprowadzić do otyłości i cukrzycy.
- Napoje energetyzujące poprzez dużą zawartość kofeiny i możliwość jej przedawkowania, mogą powodować: pobudliwość, bezsenność, zawroty głowy, bóle głowy, problemy żołądkowe. Według WHO nadmierne spożycie kofeiny może wiązać się także z zaburzeniami umysłowymi i zaburzeniami w zachowaniu.
- Kolejnym minusem spożywania napojów energetyzujących jest skrócenie czasu snu i pogorszenie jego jakości, co prowadzi do przemęczenia i osłabiania organizmu. Dotyczy to głównie dzieci w wieku szkolnym. Otóż badania amerykańskie pokazały, że aż 73% młodzież (12-18lat) spożywa co najmniej 100mg kofeiny codziennie. U tych dzieci odnotowano spadek aktywności na zajęciach, co przełożyło się na negatywne wyniki w nauce oraz zaburzenia nastroju. Reasumując napój energetyzujący, który z założenia miał dać siłę do nauki przyniósł zupełnie odwrotny efekt. Dlatego też warto podkreślić jeszcze raz, że NE przeznaczone są wyłącznie do spożycia przez osoby dorosłe. Kanadyjscy naukowcy wyliczyli dzienną zalecaną dawkę kofeiny dla dzieci w przedziale od 6 do 12 roku życia, adekwatnie dla dzieci młodszych około 45mg do maksymalnie 85mg dziennie dla dzieci starszych.
- Krótkotrwały „zastrzyk energii” w postaci napoju energetyzującego nie może być obojętny dla organizmu człowieka. Otóż po przypływie energii może pojawić się nagłe osłabienie, senność, znużenie i apatia. Nic nie trwa wiecznie.
- Napoje energetyzujące to „bogactwo” wszelkich sztucznych dodatków, począwszy od błękitu brylanowego, a skończywszy na benzoesanie sodu. Sztuczne dodatki nie są korzystne dla człowieka, mogę powodować mdłości, wymioty, bóle brzucha, a częste ich spożycie może przyczynić się do rozwoju wielu chorób przewodu pokarmowego, np. wrzodów żołądka.
- Częstym błędem popełnianym przez ludzi jest spożywanie NE w celu zaspokojenie pragnienia. Warto zaznaczyć, że napoje te NIE nawadniają organizmu i nie powinno się ich spożywać w takim celu.
Podsumowując:
Napoje energetyczne nie są odpowiednim napojem dla Państwa dzieci. Zamiast nich lepsza jest woda lub naturalny sok owocowy.