W dniach 20 – 22 marca 2023 r. grupa nauczycieli PSP Nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu przebywała w Keflaviku (Islandia) w ramach realizacji projektu „Dziś uczeń jutro pracownik.” o numerze EOG/21/K1/D1/W/0006 w ramach PROGRAMU EDUKACJA. Projekt korzysta z dofinasowania o wartości 8.900,00 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG oraz z budżetu państwa.
– Co zrobić, aby uczniowie chętnie przychodzili do szkoły?
– Jak stworzyć przestrzeń do rozwoju indywidualnego potencjału dziecka?
– Jakie zmiany w szkole są niezbędne, aby dzieci czuły się w niej dobrze i bezpiecznie?
– Jak pracować z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi?
– Co zrobić, aby szkoła była dla ucznia miejscem przyjaznym?
– W jaki sposób pomóc dzieciom rozwiązywać ich codzienne problemy?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukiwaliśmy podczas wizyty w szkołach w Keflaviku. Odwiedziliśmy trzy islandzkie szkoły:
– podstawową – https://www.akurskoli.is/
– średnią – https://www.fss.is/
– ośrodek edukacyjny, który prowadzi cztery szkoły: Centrum Uniwersyteckie, Islandzką Akademię Lotniczą, Akademię Zdrowia i Liceum – https://www.keilir.net/high-school?fbclid=IwAR3LNfzrw9AwNe1C241QulOy8EEZsDgZZocIG9RvSlKbxviKhmLWro-Rk2Q
Spotkanie było świetną okazją do poszerzenia wiedzy na temat metod pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a przede wszystkim zasad i form nauczania włączającego, sposobów zaangażowania młodzieży w proces nauczania, praktycznego przygotowania jej do pracy i dorosłego życia. Ponadto był to czas obserwowania islandzkich sposobów edukacji i porównania ich z rozwiązaniami wykorzystywanymi w naszej szkole. Gospodarze dzieli się z nami pomysłami na pracę z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, pokazali jak pracują, aby wszyscy podopieczni dobrze czuli się w szkole i chętnie do niej przychodzili. Podpowiadali jak stworzyć przestrzeń do rozwoju indywidualnego potencjału dziecka, wykorzystać jego mocne strony, w jaki sposób motywować do pracy i rozwoju zainteresowań. Podczas wizyty mieliśmy możliwość zobaczyć wyposażenie sal lekcyjnych, obserwować zajęcia dydaktyczne oraz porozmawiać z polskimi uczniami, których jest w Islandii coraz więcej.
Poza tym pobyt w Islandii był również znakomitą okazją do zobaczenia najpiękniejszych zakątków tego kraju oraz doświadczenia niezwykłej serdeczności i otwartości jego mieszkańców. Pełni pomysłów i chęci do wdrażania nowych form pracy wróciliśmy do Radomia. Z dużą energią zabieramy się do pracy.