Projektu edukacyjnego „PIĘKNO Z NATURY?” Ciąg dalszy…

Środa 21 lutego 2018 r. była kolejnym bardzo pracowitym dniem dla uczennic realizujących projekt edukacyjny „Piękno z natury” pod opieką p. Renaty Jesionek oraz p. Agnieszki Majdy-Staniszewskiej. Tym razem wzięłyśmy udział w warsztatach kosmetycznych w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

Środa 21 lutego 2018 r. była kolejnym bardzo pracowitym dniem dla uczennic realizujących projekt edukacyjny „Piękno z natury” pod opieką p. Renaty Jesionek oraz p. Agnieszki Majdy-Staniszewskiej. Tym razem wzięłyśmy udział w warsztatach kosmetycznych w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

O godzinie 6.30 dziewczyny z klas drugich i towarzyszące nam koleżanki z klas trzecich, w sumie 16, zasiadłyśmy wygodnie w fotelach busa i wyruszyłyśmy w drogę. Podróż minęła bardzo szybko i już o godz. 10.00 przywitała nas pani prodziekan ds. kosmetologii dr n. farm. Katarzyna Malinowska.

Pierwsze zajęcia poprowadziła pani dr Anna Sztekmiller-Szymańska. Tematem wykładu były prawdy i mity o zdrowym odżywianiu się oraz wpływ diety na cerę w okresie dojrzewania. Pani dietetyk opowiadała, jak ważną rolę w naszym życiu pełni właściwie zbilansowana i skomponowana dieta, która posiada wszystkie składniki odżywcze potrzebne człowiekowi. Po teorii związanej ze zdrowym trybem odżywiania przeszłyśmy do części praktycznej. W części warsztatowej po samodzielnym obraniu i przygotowaniu owoców do obróbki wykonałyśmy smoothies o różnych smakach, a także smoothie oraz soki z warzyw i owoców. Było kolorowo, zdrowo i bardzo smacznie. Przy okazji przekonałyśmy się, która z nas najlepiej posługuje się nożem. Pani Renata Jesionek z uśmiechem komentowała, że widać, czyja mama ma pomoc w kuchni. Egzamin z obierania zdałyśmy wszystkie, ale cieszymy się, że nie będzie to oceniane podczas realizacji projektu…

Kolejnym punktem warsztatów było spotkanie z panią dr Martą Klimczyk-Caryk. Prezentacja odbyła się w sali pod patronatem Klapp, a podczas całego wykładu leniuchowałyśmy… No może trochę przesadziłyśmy z tym leniuchowaniem. Po prostu miałyśmy okazję odpocząć, bo całego wykładu mogłyśmy wysłuchać, leżąc na łóżkach kosmetologicznych. Dzięki pani dowiedziałyśmy się, jak w prosty sposób odróżnić typy cery i jak ją pielęgnować. Pani opowiedziała, jakich produktów używać i z czego one powstają. Opowiedziała o roślinach używanych w kosmetologii, różnicach występujących w kremach na dzień i na noc. Poznałyśmy wpływ szkodliwego promieniowania UVA i UVB na skórę oraz sposoby ochrony przed nimi. Zobaczyłyśmy urządzenia do przeprowadzania zabiegów kosmetycznych i dowiedziałyśmy się, jak je wykonać. Każda z nas dostała też informacje na temat typu swojej cery. Pomoże to w odpowiednim doborze kremów i kosmetyków.

W części warsztatowej wykonałyśmy maseczki do twarzy dostosowane do typu cery oraz płyn micelarny. Podczas robienia maseczek mogłyśmy same zdecydować, co się w nich znajdzie, np. woda różana, płatki migdałów czy płatki owsiane. Okazało się, że w bardzo prosty sposób ze składników, które każdy ma w domu, można zrobić cenne i pełnowartościowe produkty kosmetyczne. Przy robieniu kosmetyków wszystkie dobrze się bawiłyśmy. Na koniec naszej wizyty otrzymałyśmy upominki.

Serdecznie dziękujemy pracownikom Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi za bardzo ciepłe i miłe przyjęcie, poświęcenie czasu i przekazanie bardzo cennych informacji
z zakresu dietetyki i kosmetologii.

Dzień minął bardzo szybko i intensywnie, ale nie czułyśmy się zmęczone. Wracałyśmy do domu z głowami pełnymi nowych wiadomości i cennych umiejętności. Chętnie wróciłybyśmy tam.

Kolejny wyjazd odbędzie się 16 marca, wówczas pojedziemy do Lublina. To zakończy wyjazdową część naszego projektu. Po zebraniu doświadczeń z pobytu na wyższych uczelniach zabierzemy się za dalszą pracę…. Ale szczegółów nie możemy zdradzić. Niech efekt końcowy naszego projektu pozostanie na razie tajemnicą. Jednego jesteśmy już pewne: PIĘKNO JEST W NATURZE.

Autorzy: Natalia Mirowska kl.2gB, Julia Rogala kl.2gC, Amelia Wargacka kl.2gC

PS Jesteśmy bardzo dumne z naszych dziewcząt. Mają głowy pełne mądrych wiadomości. I choć nie zawsze miały odwagę odpowiadać na zadawane im pytania, to miło było słuchać, jak współpracują z wykładowcami. PIĘKNO JEST W NATURZE – my też tak myślimy i cieszymy się, że tak nazwane są UCZENNICE PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 14 INTEGRACYJNEJ W RADOMIU…. A tak przy okazji to wszystkie zaliczyły obieranie warzyw i owoców na 6.

Renata Jesionek i Agnieszka Majda-Staniszewska

 

Przejdź do treści