Relacja z XX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę 7 – 8 października 2020 r.

Jak co roku nasza szkoła organizuje Pielgrzymkę Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. Mimo trudnych warunków epidemiologicznych udało się zachować wszelkie procedury i spotkać z przedstawicielami szkół mających za patrona Jana Pawła II na wspólnej modlitwie.

Jak co roku nasza szkoła organizuje Pielgrzymkę Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. Mimo trudnych warunków epidemiologicznych udało się zachować wszelkie procedury i spotkać z przedstawicielami szkół mających za patrona Jana Pawła II na wspólnej modlitwie.

Apel Jasnogórski 7 października 2020 r. poprowadził przyjaciel Rodziny Szkół – ojciec Sebastian Matecki. Wraz z nim rozważania przed ołtarzem Matki Boskiej Częstochowskiej odczytała Małgorzata Gumińska, osoba, bez której nie byłoby Rodziny Szkół i pielgrzymek. To ona wraz z mężem Zbigniewem zapoczątkowała ten ruch, który od 20 lat skupia młodych ludzi i ich opiekunów pod szyldem Jana Pawła II.

 

http://www.jasnagora.com/multimedia/news_audio_nowe/42055.mp3

 

Główne uroczystości pielgrzymkowe miały miejsce kolejnego dnia, w czwartek.

8 października 2020 r. na błoniach jasnogórskiego sanktuarium spotkało się 75 szkół noszących imię Jana Pawła II. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „TOTUS TUUS” połączyło 950 pielgrzymów z całej Polski. Towarzyszyły nam 54 poczty sztandarowe. Pielgrzymka odbyła się w wyjątkowym roku: stuleciu urodzin św. Jana Pawła II i 100. rocznicy ważnej dla Europy i świata Bitwy Warszawskiej.

Przed mszą wspólnie odmówiliśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego. Potem w klimat Maryjny wprowadziła nas grupa muzyczna nauczycieli i rodziców z naszej szkoły. Zaśpiewaliśmy pieśni „Tobie, Ojcze Święty”, „Pozdrawiam Ciebie, Matko” i „Czarną Madonnę”. Tak duchowo przygotowani mogliśmy wziąć udział w mszy świętej.

 

http://www.jasnagora.com/multimedia/news_audio_nowe/42057.mp3

http://www.jasnagora.com/multimedia/news_audio_nowe/42058.mp3

http://www.jasnagora.com/multimedia/news_audio_nowe/42059.mp3

 

Słowa powitania przed mszą wygłosił do nas ojciec Sebastian Matecki. Przypomniał o tym, że Nasz Papież Jan Paweł II jest tu z nami.

 

http://www.jasnagora.com/multimedia/news_audio_nowe/42060.mp3

 

Mszy świętej o godz. 11.00 przewodniczyli ks. biskup Antoni Długosz oraz kapelan p. Andrzeja Dudy, Prezydenta Rzeczypospolitej, ks. Zbigniew Kras. Duchowo wspierał nas duszpasterz Rodziny Szkół – ks. biskup Henryk Tomasik, który z uwagi na stan zdrowia nie mógł przybyć osobiście. Towarzyszyli im również katecheci i księża z parafii mieszczących szkoły im. Jana Pawła II.

Dziękowaliśmy Panu Bogu za dar, jakim jest dla nas św. Jan Paweł II oraz modliliśmy się w intencjach Ojczyzny i Papieża Franciszka. Prosiliśmy o łaski potrzebne do wychowywania kolejnych pokoleń w duchu odpowiedzialności za Ojczyznę, Kościół i świat.

Ks. biskup Antoni Długosz wygłosił dla nas piękną homilię. Wspominał w niej najważniejsze fakty dotyczące patrona pielgrzymki – Jana Pawła II. Przypomniał czas wyboru Karola Wojtyły na 264 papieża. Zwrócił uwagę na ciężkie, trudne chwile w Jego życiu – wczesne sieroctwo, utratę rodzeństwa, potem pracę w kamieniołomie. Jednak to nie przeszkodziło mu w zostaniu księdzem, prowadzeniu zajęć na uczelniach, otrzymaniu tytułu profesorskiego. Przytaczał wiele słów Jana Pawła II, mówiących o człowieczeństwie, o życiu z Chrystusem, o tym, że Kościół w związku z człowiekiem ma wiele obowiązków, począwszy od narodzin po godną śmierć.

 

http://www.jasnagora.com/multimedia/news_audio_nowe/42061.mp3

 

W trakcie mszy zostały poświęcone pamiątkowe różańce. Uczniowie Zespołu Szkół w Poddębicach odczytali Akt zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski.

 

http://www.jasnagora.com/multimedia/news_audio_nowe/42064.mp3

 

Na zakończenie mszy ks. Zbigniew Kras odczytał list prezydenta Polski, Andrzeja Dudy. Podkreślono w nim prawdę i patriotyzm jako podstawowe fundamenty zarówno Kościoła, jak i Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Wskazał, że tegoroczna szczególnie uroczysta pielgrzymka na Jasną Górę umocni więzy łączące jej członków, będzie źródłem inspiracji, pokrzepienia i nadziei w obliczu wyzwań, które stoją przed naszymi rodzinami i szkołami.

 

http://www.jasnagora.com/multimedia/news_audio_nowe/42065.mp3

 

Jak co roku pielgrzymi wysyłają swoją relację do Papieża Franciszka. Treść telegramu przygotowała Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jadownikach. Znalazły się w nim słowa, że pandemia koronawirusa pokazała nam, jak kruchy i nieprzewidywalny jest los człowieka. Przypomniano, iż obchody setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły miały miejsce w odmiennych warunkach. Doświadczyliśmy ograniczenia w różnych dziedzinach naszego życia. Padło pytanie: czy wspólnota w Chrystusie pomoże nam dalej być zjednoczonym? Poproszono, by Papież Franciszek był z nami wśród miraży tego trudnego czasu.

List został podpisany przez duszpasterza Rodziny Szkół – biskupa radomskiego Henryka Tomasika, dyrektora PSP Nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu p. Jana Rychlickiego oraz dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 im. Św. Jana Pawła II w Jadownikach p. Tomasza Wietechę.

 

http://www.jasnagora.com/multimedia/news_audio_nowe/42066.mp3

 

Mszę zakończyliśmy wspólnym śpiewem pieśni „Barka” połączonej z hymnem Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Słowa „My, Jana Pawła uczniowie, słowa Ojca w czyn chcemy przemieniać” były w tym roku bardzo wymowne.

 

http://www.jasnagora.com/multimedia/news_audio_nowe/42067.mp3

 

Grupa śpiewająca pożegnała nas pieśnią „Biały pielgrzym”. „Trafił Duch do naszych serc”, „do Światła otworzyłeś drzwi”, „stał się cud – zniknął lęk” – z tymi słowami zostaliśmy z nadzieją, że kolejne lata nie zmniejszą naszego przywiązania do Jana Pawła II. Że to człowiek – papież, który będzie miał zawsze wielki wpływ na nasze życie.

 

http://www.jasnagora.com/multimedia/news_audio_nowe/42067.mp3

 

Dodatkowo dla rozchodzących się pielgrzymów zaśpiewano „Życzenia do Jana Pawła II”. Z hasłem „Naszych szkół Rodziny słysz wołanie” wracamy do domów i szkół, mając wiarę, że będziemy jak Rodzina Szkół im. Jana Pawła II czuć opiekę naszego Patrona.

 

http://www.jasnagora.com/multimedia/news_audio_nowe/42068.mp3

 

Nasza szkoła była odpowiedzialna w tym roku za organizację pielgrzymki (p. Anna Gralec), prowadzenie biura pielgrzymkowego (p. Anna Gralec, p. Dorota Nowak, p. Agnieszka Majda-Staniszewska, p. Elżbieta Sputowska), oprawę muzyczną mszy świętej (p. Jan Rychlicki, p. Maria Gregorek, p. Walentyna Karbarz, p. Małgorzata Kozłowska, p. Agnieszka Kubala, p. Ewa Sobieraj, p. Natalia Spytek, p. Agnieszka Stefańska, p. Joanna Świostek, p. Irmina Warmiak), zaśpiewanie psalmu (p. Maria Gregorek), czytania (p. Małgorzata Gumińska), przygotowanie modlitwy wiernych (p. Jolanta Nowak), kierowanie pocztami sztandarowymi i pielgrzymami (p. Ewa Warmiak), przygotowanie aktów zawierzenia ( p. Anna Niziołek, p. Alicja Gogacz, p. Agata Kacprzak, p. Anna Kostecka, p. Anna Malatyńska), sztandar Rodziny Szkół (p. Dariusz Bednarski, p. Paweł Brzeziński, p. Leopold Suski).

 

Tekst: Irmina Warmiak

 

Śpiewy:

 

http://www.jasnagora.com/multimedia/news_audio_nowe/42062.mp3

http://www.jasnagora.com/multimedia/news_audio_nowe/42063.mp3

 

Napisali o pielgrzymce:

 

http://www.jasnagora.com/wydarzenie-14261

http://czestochowskie24.pl/kosciol/20-pielgrzymka-rodziny-szkol-im-jana-pawla-ii-na-jasna-gore/

http://archiwum.radiopodlasie.pl/NEW/2020/10/09/rozmowa-z-delegacja-siemiatyckiej-szkoly-wracajaca-z-pielgrzymki-rodziny-szkol-im-jana-pawla-ii/

 

 

 

 

Artykuły

 

http://fiat.fm/kosciol/20-pielgrzymka-rodziny-szkol-im-jana-pawla-ii-na-jasna-gore/http://www.jp2stowarzyszenie.pl/?p=2897#more-2897

 

https://www.niedziela.pl/artykul/150353/nd/Zjednoczona-rodzina

 

https://www.youtube.com/watch?v=YlFDQPmg4Eohttp://www.zsbrzostek.pl/pl/szkola-aktualnosci/1844/xx-ogolnopolska-pielgrzymka-rodziny-szkol-im-jana-pawla-ii-na-jasna-gorehttps://www.niedziela.pl/artykul/59362/Jasna-Gora-Jubileuszowa-pielgrzymka-szkolhttp://www.zpoborki.pl/index.php/aktualnosci/1555-xx-pielgrzymka-szkol-im-jana-pawla-ii-na-jasna-gorehttps://drohiczynska.pl/aktualnosci/zyjcie-prawda-i-przeslaniem-jakie-zostawil-jan-pawel-ii/

 

https://tv.niedziela.pl/film/3160

 

 

 

 

 

 

 

 

Przejdź do treści