Światowy Dzień Autyzmu

2 kwietnia to ważna data dla naszej szkoły. Tego dnia przypadają obchody Światowego Dnia Autyzmu, w które nasza szkoła corocznie się włącza. W tym roku byliśmy jednym z głównych organizatorów, obok Stowarzyszenia „Karuzela”, X Liceum Ogólnokształcącego im. S. Konarskiego w Radomiu i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Radomiu.

Uroczystość rozpoczęła się zbiórką uczestników przy fontannach w centrum miasta, na pl. Konstytucji 3 Maja. Zgromadzeni mieli za zadanie założyć coś niebieskiego, by powstał niebieski korowód. Z fontann popłynęły niebieskie strumienie wody, co było sygnałem dla uczestników, by przemaszerować przez miasto do muszli koncertowej w Parku Kościuszki.

Obchody zainaugurowała orkiestra Grandioso swoim niesamowitym występem. Program artystyczny przygotowały instytucje: Przedszkole Karuzela, X Liceum Ogólnokształcące, Stowarzyszenie Karuzela oraz uczniowie naszej szkoły. Finałem był mini koncert zespołu Playboys.

Nasi uczniowie przedstawili krótki montaż słowno-muzyczny, wystąpili m.in. Aleksander Kozera, Nina Kobylińska, Martyna Szymańska, Antonina Warmiak,  Zofia Tatarek, Martyna Kowalczyk, Kamila Ostatek, Katarzyna Wólczyńska, Julia Borkowska, Magdalena Jaroszek, Zuzanna Więcaszek. O specyfice naszej szkoły opowiadali Beata Kowalska i Jan Przeklasa.

Mieliśmy również swoje stanowisko w namiocie, w którym odbywały się zajęcia plastyczne dla dzieci, pod czujnym i opiekuńczym okiem pań Patrycji Skwiry, Joanny Wasilkowskiej, Małgorzaty Górskiej, Izabeli Pacochy, Ewy Kopcińskiej. Porad udzielały panie Olimpia Turczyk i Marianna Krawiec (logopedki), Agnieszka Korcz (psycholog szkolny).

I to nie wszystko! Kamil Turek promował swoją książkę „Wolny jak ptak”. Nad całością naszego występu i jego artystycznym wyrazem czuwały panie Izabela Czarnecka, Anna Gralec oraz Anna Niziołek. W obchodach wzięły udział również: Małgorzata Szewczyk, Beata Jarząbek-Sulima, Marta Sosińska, Edyta Pawlak-Grotek, Agata Kacprzak.

Dzięki staraniom pani Agaty  Kacprzak udało się również podświetlić naszą szkołę na niebiesko, co można zobaczyć na zdjęciach. Inne instytucje też podświetlały budynki na niebiesko, ale u nas świeciło rewelacyjnie!

Powstała również okolicznościowa wystawa „Niebieskich dłoni” z imionami uczniów jako wyraz integracji i zrozumienia społeczności szkolnej z osobami autystycznymi. Prace gimnazjalistów i szóstoklasistów zdobią hol budynku gimnazjum, a prace klas młodszych zostały zaprezentowane w szkolnej Galerii XXI w.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom, rodzicom i uczniom za udział w Światowym Dniu Autyzmu. Bez Was by się nie udało i nie miałoby to sensu. Razem zaprezentowaliśmy naszą szkołę, jako przedstawiciela i sojusznika osób autystycznych. To ważne święto i bardzo nas cieszy, że byliście z nami, tak fantastycznie zaangażowani. Dziękujemy!

Więcej zdjęć  znajdziecie również na : http://www.cozadzien.pl/galerie/wydarzenia/gal,4610.html