„Działajmy razem!” to hasło tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu

W dniu 9 lutego 2021 roku obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), który powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienia rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa on-line oraz promocję pozytywnego wykorzystania internetu.

 

W dniu 9 lutego 2021 roku obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), który powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienia rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa on-line oraz promocję pozytywnego wykorzystania internetu.

Mimo wielokrotnie poruszanego tego tematu, w dalszym ciągu wielu młodych internautów boryka się na co dzień z cyberprzemocą, szczególnie podczas nauczania zdalnego. Nie wie jak bezpiecznie korzystać z sieci, jaka jest przestrzegać kultury w Internecie, by nie obrazić innych. Nie wiedzą, że hejt w Internecie to przemoc!

Z okazji ,,Dnia Bezpiecznego Internetu” podsyłamy gotowe rozwiązania do wykorzystania.

 

Pozdrawiamy

zespół psych.- ped. 🙂

 

 

Prezentacja ,,Uzależnienie dzieci i młodzieży od mediów cyfrowych”

 

 

 

 

NETYKIETA – czym jest i co ważnego na ten czas może się przydać?

 

Na użytek czasu, w którym większość życia szkolnego, a także prywatnego odbywa się w przestrzeni wirtualnej, warto przypomnieć kilka ważnych zasad…

Netykietę stanowią zasady kultury i przyzwoitego zachowania w Internecie.

  1. Szanuj innych i traktuj ich, jak chciałbyś być traktowany. Wypowiadaj się z szacunkiem do rozmówcy; nie możesz odpowiedzieć teraz, uprzedź, że odpiszesz wkrótce. Zrób to, czyli pozostań w kontakcie, gdy ktoś się do Ciebie zwraca. Nie atakuj wyglądu, charakteru, opinii drugiej osoby. Dyskutuj. Nie zmuszaj do swojego zdania.
  2. Codziennie sprawdzaj pocztę. Zadbaj, aby komunikacja przebiegała sprawnie. Uprzedź, jeśli nie będziesz przez jakiś czas dostępny i wskaż inne możliwe sposoby komunikowania się z Tobą. Odpowiadaj w ustalonym terminie.
  3. Pisz czytelnie i kulturalnie. Unikaj języka, który mógłby być dla rozmówcy niezrozumiały – gwary, obcojęzycznych sformułowań, itp. Nie stosuj wulgaryzmów. Pamiętaj, że pisanie z włączonym Caps lokiem oznacza krzyk. Dla podkreślenia wagi zdania użyj jednego wykrzyknika, więcej również będzie oznaczało podniesiony ton wypowiedzi.
  4. Sprawdź wiadomość przed wysłaniem. Pomoże to uniknąć literówek, błędów oraz pozwoli objąć całość wypowiedzi. Jeśli naniosłeś poprawki, sprawdź wiadomość przed wysłaniem.
  5. Korzystaj rozważnie z emotikonek.
  6. Nie trolluj i „nie karm trolla”. Nie prowokuj i nie obrażaj innych internautów na portalach społecznościowych, blogach, forach, komunikatorach. Nie dawaj się sprowokować i nie odpowiadaj na żadne zaczepki.
  7. Przemyśl swoją wypowiedź lub ją edytuj, jeśli chcesz coś wnieść do rozmowy po wysłaniu wiadomości. Unikaj pisania kilka razy z rzędu, poprawiania literówek w kolejnym okienku tekstowym, dodawania myśli… (patrz tu również pkt. 3)
  8. Uważaj na fake newsy i wirusy. Sprawdź wiadomość zanim
    ją udostępnisz. Nie masz pewności, nie puszczaj dalej. Nie otwieraj linków niewiadomego pochodzenia i nie przekazuj ich dalej. Mogą one zawierać treści niedozwolone oraz ściągać wirusy na Twój komputer.
  9. Szanuj prawo własności. Jeśli kopiujesz fragment wypowiedzi, cały tekst, zdjęcie, wykres itp., powołaj się na źródło.
  10. Dyskrecja. Dbaj o swoje dane i o dane innych użytkowników. Nigdy nie podawaj informacji zawierających adresy, telefony, jeśli ktoś Ci na to nie dał przyzwolenia. Jeśli dyskusja ma dotyczyć lub poruszać kwestii prywatnych, prowadź ją poza serwisem, przy pomocy wiadomości prywatnych.
  11. Wszystko z umiarem. Życie nie kończy się na świecie wirtualnym. Kontroluj czas w Internecie. Nie trwoń go na zbędne, przedłużające się dyskusje. Odpocznij. Idź na spacer. Zbierz myśli, zanim przestąpisz do dalszej pracy w przestrzeni wirtualnej.

 

 

Źródła:

https://sieciaki.pl/sieciomisja/zasady-bezpieczenstwa/netykieta

https://fundacja.orange.pl/blog/wpis/netykieta

https://socjomania.pl/netykieta-czyli-o-kulturze-zachowania-w-sieci

https://www.polskaniezwykla.pl/web/statics/netykieta.aspx

https://biuroprasowe.orange.pl/blog/10-przykazan-pozytywnego-internauty/

Przejdź do treści