Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 r. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na problemy tej grupy społecznej, a przede wszystkim na potrzebę integracji i współistnienia ze społeczeństwem.

a

Jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy jeżeli nie pozwolimy

by pokonał nas lęk przed własną słabością”

Jan Paweł II

 

3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na problemy tej grupy społecznej, a przede wszystkim na potrzebę integracji i współistnienia ze społeczeństwem.

W ramach szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć prezentację o savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami odtwarzaną na szkolnym telewizorze w holu budynku głównego.

Ponadto uczniowie i nauczyciele mieli możliwość obejrzenia materiału filmowego przygotowanego na ten dzień. Zaprezentowane zostały m.in. cztery filmy pokazujące standardy zachowania wobec osób z niepełnosprawnością. Obrazy przygotowane przez Stowarzyszenie Integracja ukazują w prosty i przejrzysty sposób, jakiego zachowania należy unikać, a jakie może być pomocne. Krótkie animacje instruktażowe odnoszą się do różnych rodzajów dysfunkcji, jakie mogą nas dotknąć. Film ma uświadomić, czym jest niepełnosprawność, jak postępować w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi oraz jak można im pomóc.

W sobotę 4 grudnia 2021 r. o godz.11:30 można było wysłuchać audycji w Radiu Radom. Gościem programu Wolna Sobota był m.in. nasz uczeń Jan Makowski, jego mama p. Sylwia Makowska oraz przedstawicielka grona pedagogicznego p. Irmina Warmiak.

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych mają przypomnieć nam, że niepełnosprawni są wśród nas, że chcą być traktowani na równi z osobami pełnosprawnymi. Musimy pamiętać o tym, że nikt nie powinien czuć się atakowany i obrażany z powodu swojej niepełnosprawności. Pamiętajmy, że osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku i słuchu, niepełnosprawni ruchowo, intelektualnie i inni potrzebują naszej szczególnej uwagi i życzliwości. Wspólnie zadbajmy, by codzienność była dla nich bardziej przyjazna.

a

 

Wywiad z uczniem klasy 4d Janem Makowskim, panią Sylwią Makowską oraz panią Irminą Warmiak.

https://radioradom.pl/wolna-sobota-dzien-osob-z-niepelnosprawnosciami/

a

a

a

a

a

a

a

a

a

a

a

Przejdź do treści