Relacja z XV pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę – 7-8 X 2015 r.

Dla Rodziny Szkół im. Jana Pawła II rok 2015 ma szczególne znaczenie bowiem mija 10 lat od śmierci umiłowanego Patrona, który zawołaniem „Totus tuus” zawierzył swe życie Czarnej Madonnie.

XV pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę była czasem wyjątkowym. Stanowiła sposobność z jednej strony do podziękowania Królowej Polski za pomoc w realizacji planów i wskazywanie właściwych dróg podczas trudnych wyborów, a z drugiej do wyrażenia próśb o Jej wstawiennictwo i stałą obecność w naszym życiu.

Dla Rodziny Szkół im. Jana Pawła II rok 2015 ma szczególne znaczenie bowiem mija 10 lat od śmierci umiłowanego Patrona, który zawołaniem „Totus tuus” zawierzył swe życie Czarnej Madonnie.

XV pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę była czasem wyjątkowym. Stanowiła sposobność z jednej strony do podziękowania Królowej Polski za pomoc w realizacji planów i wskazywanie właściwych dróg podczas trudnych wyborów, a z drugiej do wyrażenia próśb o Jej wstawiennictwo i stałą obecność w naszym życiu.

#

Na tegoroczną pielgrzymkę przybyło blisko 20 tys. osób reprezentujących około 500 szkół z całej Polski oraz z Wilna. Pątnicy z miejsc bardzo odległych od Jasnej Góry stawili się u stóp swej Matki w wigilię pielgrzymki – wielkie modlitewne spotkanie rozpoczęło się już w środę, 7 października. Po nabożeństwie różańcowym członkowie wspólnoty uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, zaś szczególnym zakończeniem dnia była Droga Krzyżowa odbywająca się przy blasku pochodni na jasnogórskich Wałach.

#

XV pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Jan Paweł II – patron rodziny”. W swym nauczaniu Papież Polak mówił o rodzinie: „Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć. Wszak normalnie każdy z nas w rodzinie przychodzi na świat, można więc powiedzieć, że rodzinie zawdzięcza sam fakt bycia człowiekiem. A jeśli w tym przyjściu na świat oraz we wchodzeniu w świat człowiekowi brakuje rodziny, to jest to zawsze wyłom i brak nad wyraz niepokojący i bolesny, który potem ciąży na całym życiu.”

#

8 października o godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych odprawiona pod przewodnictwem duszpasterza Rodziny księdza biskupa Henryka Tomasika. Zgromadzeni na Jasnej Górze uczniowie, nauczyciele i rodzice modlili się w intencji Ojca Świętego Franciszka, swoich rodzin oraz prosili o wstawiennictwo maryjne w trudnym zadaniu wychowania młodego pokolenia odpowiedzialnych Polaków.

Po, jak zwykle ciepłych i serdecznych, słowach powitania do tematu rodziny nawiązał o. Sebastian Matecki: „W tych dniach w Rzymie odbywa się Synod (…), aby rozważać tajemnice rodziny, która jest narażona na wielkie niebezpieczeństwa, a my sami nieraz doświadczamy tych niebezpieczeństw w naszych rodzinach i naszych środowiskach. Dlatego bardzo gorąco modlimy się w duchu tegorocznego pielgrzymowania do Matki Bożej Jasnogórskiej i przez orędownictwo św. Jana Pawła II za wszystkie polskie rodziny, za rodziny świata, aby były Bogiem silne, by na Panu Bogu, na Jego przykazaniach budowały całą swoją jedność, miłość i całe swoje funkcjonowanie, będą wówczas szczęśliwe”. O konieczności wzmożonej troski o współczesną rodzinę przypomniał również w homilii biskup Henryk Tomasik: „Przychodzimy z wielką modlitwą za nasze rodziny. Nasz patron św. Jan Paweł II był bardzo zatroskany o los rodzin. Dzisiaj modlimy się o to, by każda rodzina była małym kościołem, aby w każdej rodzinie uobecniała się Ewangelia. W tej chwili Ojciec Święty i przedstawiciele Episkopatów z całego świata modlą się i zastanawiają się nad tym, jak umocnić rodziny, aby były wierne, jak zrealizować myśl Chrystusa dotyczącą rodzin, także tych, które żyją w trudnej sytuacji. (…) Nasze

rodziny będą małym Kościołem wtedy, gdy będzie w nich wiara, i gdy będziemy naśladowali ofiarną miłość Pana Jezusa, pełną miłości troskę Najświętszej Maryi Panny i świętego Józefa, który jest wzorem ciszy, kontemplacji i odpowiedzialności. Modlimy się o to, by to stało się w naszych rodzinach i przyjmujemy dla siebie zadania, bo wtedy, gdy jesteśmy miłosierni dla innych, okażemy wielki szacunek dla rodziców, rodzeństwa dla starszego pokolenia, wtedy nasze rodziny będą małym Kościołem”.

Po Eucharystii odczytano Akt Zawierzenia Matce Bożej , a także list Rodziny Szkół Jana Pawła II skierowany do Ojca Świętego Franciszka.

#

Wyjazd na pielgrzymkę to ważne przeżycie religijne dla młodych ludzi. Nasze uczennice w wywiadzie z przedstawicielem Biura Prasowego Jasnej Góry powiedziały: „Dzisiejsze spotkanie to jest odskocznia od codzienności szkoły, przyjeżdżamy, żeby się zjednoczyć z innymi szkołami, które są pod tym samym patronem jak nasza” – mówi Małgorzata Haruba. „Mamy normalne lekcje, ale na religii bardzo często rozmawiamy o św. Janie Pawle II, poznajemy jego życiorys, jego historię, jego dokonania – opowiada Olga Żelazowska – W tej szkole uczyła moja mama i bardzo często przekazywała mi informacje o patronie, o nauczycielach, mówiła, że tam warto pójść, ponieważ jest ta atmosfera, można zjednoczyć się z ludźmi niepełnosprawnymi, żeby nauczyć się empatii i nauczyć się żyć z innymi ludźmi”.

#

Nazywamy się Rodziną i w tym roku ma to szczególny wymiar. Modląc się na Jasnej Górze, czujemy się prawdziwą wspólnotą, w której przebywanie razem sprawia ogromną radość. Dzieląc się przeżyciami, dajemy sobie wzajemnie siłę potrzebną do radzenia sobie z trudem i problemami codzienności. Czekamy na te spotkania i wracamy z nich spełnieni. To ważny moment zatrzymania się, możliwość zadumy i refleksji. Dzięki tym spotkaniom nasz Patron jest obecny nie tylko w nazwie szkoły, ale także w naszym życiu i działaniach. I tak jak małe dzieci czekają z utęsknieniem na wigilię Świąt Bożego Narodzenia, tak i pielgrzymi z Rodziny Szkół im. JP II czekają już na następne spotkanie w 2016r.

Dziękujemy Bogu i Jego Świętej Matce za opiekę nad pielgrzymami

Do zobaczenia za rok!

Autor: Agnieszka Majda – Staniszewska

Autorzy zdjęć: Tomasz Grzyb i Zdzisław Słomski

 

Autor zdjęć: Iwona Świstowska

Przejdź do treści